1038
617080
Pehr Hilleström
(Sverige, 1733-1816)
Pehr hilleström, flöjtspelare.

Flöjtspelare

A tergo signerad Hilleström samt med påskrift "Småländsk Bonde från Konga Herad". Duk 35 x 26,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

10 707 - 16 060 EUR

Klubbat pris:

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", 1927, sannolikt är detta kat nr 529 i konstnärens egenhändiga verkförteckning från år 1810. Kat nr 528 och 529 beskrivs där som "2ne små taflor, på den ena en som spelar viol och på den andra, en som blåser fleuttravair".

Övrigt

Denna komposition kan jämföras med bild 67 (kat nr 736 i konstnärens egenhändiga förteckning återgiven i Gerda Cederbloms bok). Den kompositionen kallad "Trenne musiguanter" och daterad 1793 har samma flöjtspelare som är avbildad på samma sätt. Hilleström har här bara bytt färgen på hans rock från vit till blå.

Kontakta specialist
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93