1053
646345

Johan Tietrich Schoultz

(Finland, 1743-1805)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Tietrich Schoultz
(Finland, 1743-1805)

Fartyg i storm

Signerad Schoultz och daterad 1787. Duk 44 x 59 cm.

Proveniens

Johan Henrik Kreuger, samt Carl Henrik Kreuger Howitz enligt uppgift a tergo.

Det var genom sin tjänstgöring i den svenska flottan som Johan Tietrich Schoultz (1754-1807) kom i kontakt med de ämnen han främst avbildade. Hans tidigaste år och mycket av hans senare levnadsbana är höljd i historiens dunkel. Det vi idag kan spåra är genom tjänstgöringsrullor och genom datering av hans motiv. Schoultz påbörjade sin bana 1776 i Karlskrona där han var underofficer. 1788 blev han inkallad och deltog i det svensk-ryska kriget (1788-1790) och blev av Gustaf III befordrad för sina insatser i strid. Med undantag för slaget vid Svensksund 1789 var Schoultz med vid alla större sammandrabbningar under kriget till sjöss. Flertalet av hans målningar från dessa sjöstrider köptes av kungens bror, Hertig Karl (sedermera Karl XIII) och finns idag på Rosersbergs slott utanför Stockholm.
Det aktuella katalognumret är inte något av de motiv som Schoultz utförde under svensk-ryska kriget men påvisar just de karaktäristiska egenskaper som han så mästerligt behärskade. I och med hans upplevelser har hans målningar viss dokumentariskt värde och han kände väl till svårigheter till sjöss. Konstnärligt sammanblandas intrycken av det engelska marinmåleriet men tar även in den romantiska tidsandan där bröderna Martins mjuka böljande molnformationer kan skönjas i måleriet. I den aktuella målningen är det skepp som kämpar mot storm och blixtar med sylvassa klippor i förgrunden mot vilka skeppen rör sig. I sann romantisk anda åskådliggörs tanken om människans utsatthet mot naturen.