1088
654746

Tysk konstnär 1700-tal

(Sverige)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Tysk konstnär 1700-tal
(Sverige)

"Johan Ignaz von Pfetten" (1719-1803)

Duk 95 x 70 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

Friherre Johan Ignaz von Pfetten (1719-1803) tillhörde en uråldrig adelssläkt från Bayern, Tyskland. Han var verksam i Regensburg, en stad som styrdes av furstefamiljen Thurn und Taxis med anor från 1200-talet. Furstehuset lade grunden till sin maktställning när man skapade det moderna postväsendet i Europa med monopol på stora delar av kontinentens postala verksamhet.
Friherrarna von Pfetten kom att tjäna furstehuset Thurn und Taxis och en friherre Pfetten blev postmästare i München.
Johan Ignaz von Pfetten kom att samla en stor värdefull samling teaterstycken som idag finns på Universitetsbiblioteket i München.