1135
638622

Louis Jean Desprez

(Frankrike, 1743-1804)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Louis Jean Desprez
(Frankrike, 1743-1804)

Fontänprojekt

Blyerts, bläck, grå lavering och akvarell på papper lagd på papper 20,5 x 25 cm. Högklassig samtida förgylld och ornamenterad ram.
Inskriberad ” - - - - - Gustaf - - - tagen under sin lifstid”, i bläck på ramens träbakstycke.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, Klassiska, 2013, auktion nr 577, kat nr 298.

Utöver sin verksamhet som teaterdekoratör par excellence utförde Desprez under sin vistelse i Sverige en rad byggnadsverk och förslag till fontäner. Hans mest kända projekt är koppartälten i Haga samt Haga slott, av vilka det senare i sin helhet aldrig kom att uppföras. Så sent som 1801 utförde han för Gustaf IV Adolf ritningar för fontäner på Drottningholm (K. Wollin, Desprez i Sverige, 1936, s. 240, ill. 219 a och b samt 211). Inskriptionen på tavlans träbakstycke är troligtvis en referens till Gustav III.