114
662072

MYNT, 3 stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Ett mynt 1920 (9 år), ett daterat 1914 (3 år) ett memento mynt som firar bildandet av republiken 1912, myntat 1927. Diameter 3,8 cm. Vikt 80 gram.

Mindre slitage.

Proveniens

The German-Belgian businessman Friedrich (Frédéric) Dahlmann. The family living in Shanghai during the 1920's-1940's, then settling in Sweden.