1166
620613

BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Fanerad med alrot, alm och lönn. Beslag av mässing. Skrivskiva och tre lådor. Signerad på ryggen "JAC: SIÖLIN KÖPING No 62", samt med Köpings hallstämpel. Längd 112, bredd 54, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.