1183
642280

SKRIVBYRÅ, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Fyra lådor varav den översta med skrivinredning och åtta små lådor. Signerad på lådkant "C: D: FICK". Med Stockholm snickareämbetes raka stämpel. Längd 114,5, bredd 58, höjd 87 cm.