SKRIVBYRÅ, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk.
Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Fyra lådor varav den översta med skrivinredning och åtta små lådor. Signerad på lådkant "C: D: FICK". Med Stockholm snickareämbetes raka stämpel. Längd 114,5, bredd 58, höjd 87 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in