1191
601320

SEKRETÄR. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Fanerad med mahogny. Kolonner av vit marmor, beslag av förgylld mässing. Upptill två dörrar framför hyllplan. I mitten runt kolonngalleri med parkettgolv bakom dörrpar. Tre lådor över rullklaff. Utdragbar skrivskiva. Nedtill tre dörrar framför hyllplan. Mindre låda till höger med otydlig bläckpåskrift "F..B...hauer...Berlin". Längd 122, bredd 75, höjd 175 cm. Nycklar medföljer.

Övre delen med senare bakstycke, senare bakben, beslag saknas ställvis.