1196
647318

SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris

Fanerad med valnöt, buxbom och lönn. Beslag av förgylld mässing. Upptill fem små lådor bakom klaff. Undertill fem lådor. Längd 79, bredd 45, höjd 102 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar, ställvis slitage. Nyckel finns.