1216
659359

SOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Bronserad. Stoppad rygg och sits. Gavlar med snidade gripar och egyptiserande figurer. Sarg med lagerstav av pastellage. Längd 334 cm, höjd 90 cm.

Avkortad.

Tilläggslista

Korrekt längd 334 cm.

Proveniens

Prins Gustaf (1827-1852), Stjernsund.
Högsjö Gård, Södermanland.