1260
620614

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Rektangulära. Dekor av kärve och lagergirlander. Höjd 59, bredd 27 cm.

Senare glas. En ljusarm senare.