1283
662691

KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld och patinerad brons, samt vit marmor. Kolonnformad sockel. Stående putto uppbärande ljusarmar. Höjd 43 cm.

Kedjor saknas ställvis.

Proveniens

Björnsnäs herrgård, Östergötland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1923, Östergötland, Björnsnäs herrgård, katalognumret avbildat i salongen sid. 25.