Förgylld och patinerad brons, samt vit marmor. Kolonnformad sockel. Stående putto uppbärande ljusarmar. Höjd 43 cm.
Kedjor saknas ställvis.
Björnsnäs herrgård, Östergötland.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1923, Östergötland, Björnsnäs herrgård, katalognumret avbildat i salongen sid. 25.