Arne Jones E1299
1328
624718

SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 640 - 7 590 EUR
7 600 - 8 690 USD
Klubbat pris

Bemålat och förgyllt trä. Amoriner uppbärande ymnighetshorn med blommor. Längd 90 resp 94 cm.

En vinge saknas.

Proveniens

Kreisel, Heinrich, Die Kunst des Deutschen Möbels, Spätbarock und Rokoko, band II, avbildade bild nr 117: Holzportal, Westfalen 1680-1700, Schloss Adolfsburg.