Madeleine Pyk – en samling F769
1337
664781

RESEUR I ORIGINALFODRAL. Barock, 1600-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Förgylld koppar. Fötter av försilvrad mässing. Urverket märkt "AMW" inom sköldform. Visar timmar med romerska resp arabiska siffror. Visar även datum. Bottenplatta inventariemärkt 540. Originalfodral av marokäng med guldprägling. Uret 12x12, höjd 8,5 cm.

En fot skadad.

Proveniens

Inköpt 1896 från C. Petersen, Köpenhamn.
Carl Robert Lamms samling, nr 540. Bukowskis höstauktion av föremål som tillhört Carl Robert Lamm på Näsby, 1920, auktion nr 226, katalognr 169.