1343
617081

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "FESTEAU A PARIS" (flertal franska urmakare med detta namn, möjligen Simeon Festeau, mästare 1750-94). Dekor av rocailler, urna, glob och akantusblad. Höjd 45 cm, bredd 28 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Kompletterad med senare urverk. Skadad urtavla.