Madeleine Pyk – en samling F769
1345
662693

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Vit och svart marmor, samt förgylld och patinerad brons. Insvängd sockel med reliefmotiv av musicerande putti. Runt urhus vilande på kolonetter. Vitemaljerad urtavla märkt "Piolaine A Paris" (Michel-Francois P. mästare i Paris 1787). Längd 45, höjd 73 cm. Pendel medföljer.

Skador, lagningar.

Proveniens

Björnsnäs herrgård, Östergötland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1923, Östergötland, Björnsnäs herrgård, katalognumret avbildat i salongen sid. 25.