1350
659365

LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 500 EUR
2 770 - 3 690 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Vitmålat och bronserat. Svängd form. Dekor av papier maché i form av rosettupphängd tamburin och nothäfte, samt lagerkvistar. Total längd 185, höjd 94 cm. Medföljer lös list med äggstav.

Skador.

Proveniens

Gustavianska operahuset i Stockholm 1782.
Märta von Aken (1859-1935), Lilla Sjögetorp, Västa Vingåker.
Högsjö Gård, Södermanland.