1408
642333

FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor, föreställande en elegant herdinna med flöjt och förklädet fullt med blomster. Höjd 14,5 cm.

Smärre skador, flöjten lagad och lös.