142
624381

BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 400 - 62 100 EUR
46 300 - 64 800 USD
Klubbat pris
880 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Amitabha Budda, med framträdande urna ovan en vackert långsmal näsa, ögonen blickar fridfullt nedåt, och de långa örsnibbarna ramar in ett brett ansikte krönt av ett fint skulpterat hår med snigelformade lockar och med ushnisha. Klädedräkten täcker båda axlarna och hålls samman med en rosett mitt på livet under en svastika på bröstet. Fotsulorna med graverade chakras. Sittande i dhyanasana med händerna i dhyana mudra. Höjd 48,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Architect Dr. Gustaf M. Birch-Lindgren (1892-1969), Stockholm.

For a similar example of a bronze Buddha also dated to the Ming dynasty, see lot 43 from Sotheby's London sale of May 16th, 2007. Both that example and the present lot are characterized by a full elegant face, prominent 'pearl' in the ushnisha, and crisply and elaborately detailed attire.

Amitabha-the Buddha of Infinite Light.