BODDHISATTVA SHADAKSHARI LOKESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Denna fyrarmade form av Avalokiteshvara har två händer i bön och de andra två bär en lotusblomma och ett böneband, sittandes på dubbel lotustron. Höjd 9,5 cm.
Slitage.
Tilläggslista
1500-tal eller äldre/16th Century or older.
×
Logga in
Kunde inte logga in