199
649964

SUTRAOMSLAG, trä. Tibet, troligen 1400-tal.

Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
2 370 - 2 660 EUR
2 710 - 3 040 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Rikt skuret motiv med Prajnaparamita flankerad av Vairochana och Shakyamuni sittandes på troner, omgivna av små Buddhor. Längd 40 cm, bredd 16 cm.

Spår av förgyllning.