294
618104

DOCKSERVIS, 36 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Europeiserande dekor i famille rosefärger efter Meissen. Bestående av tekanna med lock, gräddsnipa, sockerskål med lock, tedosa med lock, två skedfat, åtta koppar, 13 koppar, sju fat, två runda fat. Tekannans höjd 8,5 cm.

Skador.

Proveniens

The mayor of Landksrona, Magnus Flinck, Wegeholm and Södra Lindved, Skåne. Also Cederkrantz and Af Petersens, Ludvika Herrgård. Thence by descent.