298
615591

SKÅLFAT, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Dekor i famille rose och guld. Motiv med Hollänska familjen Rehdens vapensköld samt inskription "VAN.FIGGO.EYBO.VAN.RMEDEN.TERGEDAG TENIISS.E." Diameter 25,5 cm.

Obetydlig kantnagg. Slitage.

Compare with Sotheby's catalog, "Fine Chinese Ceramics and Works of Art including Chinese Export Porcelain", USA 2000, lot nr 208.