326
656551

SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal, med märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
5 800 SEK

Dekor av två femkloade drakar i grönt och aubergine som jagar den flammande pärlan, brättet med dekor av blomster mot gul fond, baksidan med drakar längs brättet. Diameter 31,8 cm.

Omfattande lagningar, kompletteringar.

Proveniens

From the estate of a distinguished Swedish nobel family.