472
575991

BRÄNNVINSSKÅL, av Anders Biörsson Muus (Borås 1665-1672). Barock.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Invändigt förgylld, rund, driven i åtta mattpunsade bucklor, på låg fot, parstälda hänklar. Initialer. Diameter 12 cm (med hänklar 17 cm), vikt 138 gram.

Små bucklor.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Stämpeln avbildad i Silver från Borås och Ulricehamn, utställningskatalog Borås Museum 1966.