486
575340

SALTKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1792. Gustavianska.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Med blå glasinsatser. Ovala, genombrutna ställ med lagergirlander, pilastrar och pärlkanter. Längd 7,5 cm. (2).

Glasen med nagg.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.