507
576662
TUMLARE, av Jonas Lexell, Åbo 1754.

Spår av förgyllning, runt mynningen vågband. Diameter 6,5 cm, vikt 53 gram.

Obetydliga bucklor.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

642 - 857 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK
Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22