519
585899

KÅSOR, ett par, av Olof Löfvander, Luleå 1807.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Invändigt förgyllda, ovala på fot med stämplad bordyr, tumgrepp med kerub och genombruten knopp med ringhängen. Längd 13,5 cm, total vikt 118 gram. (2)

Två ringhängen saknas.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.