519
585899
KÅSOR, ett par, av Olof Löfvander, Luleå 1807.

Invändigt förgyllda, ovala på fot med stämplad bordyr, tumgrepp med kerub och genombruten knopp med ringhängen. Längd 13,5 cm, total vikt 118 gram. (2)

Två ringhängen saknas.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

857 - 1 071 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22