585899

519. KÅSOR, ett par, av Olof Löfvander, Luleå 1807.

Invändigt förgyllda, ovala på fot med stämplad bordyr, tumgrepp med kerub och genombruten knopp med ringhängen. Längd 13,5 cm, total vikt 118 gram. (2)

Två ringhängen saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 857 - 1 071 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto