552
644246

DRYCKESKANNA, ostämplad, Sverige 1600-talets slut/1700-talets början. Barock.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrig, på tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger. Liv och lock med heltäckande dekor av graverade blommor och akantusblad, på locket CDR under friherrlig krona. Höjd 22 cm, vikt 1 555 gram.

Locket med bristning.

Proveniens

Walter Wehtjes samling, Djursholm.

Dokument om kannan av Carl Hernmarck, Nationalmuseum 1944, medföljer.