Delvis förgylld, cylindrisk, på tre kulfötter, lock med sneda godroner samt driven och ciselerad banddekor mot mattpunsad fond. I locket minnesmedalj för Karl XI och Ulrika Eleonoras tre äldsta barn. Höjd 20 cm, vikt 1 335 gram.
Lagning i locket vid tumgreppet.