555
608668

DRYCKESKANNA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1715.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, cylindrisk, på tre kulfötter, lock med sneda godroner samt driven och ciselerad banddekor mot mattpunsad fond. I locket minnesmedalj för Karl XI och Ulrika Eleonoras tre äldsta barn. Höjd 20 cm, vikt 1 335 gram.

Lagning i locket vid tumgreppet.