558
638730

TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Delvis förgylld. Vågband och gravyr: Då Swerges Land i Krig och Orlorig Djupt inlåg man då på Koppermünt Slik Bilder preglad Såg. Senare Franska och Holländska kontrollstämplar. Diametr 7,5 cm, vikt 92 gram.