560
606261
BÄGARE, icke identifierad mästarstämpel AM, Breslau 1746-1758.
BÄgare, icke identifierad mästarstämpel am, breslau 1746-1758.

Invändigt förgylld, tistelformad, på rund fot, livet med driven och sisellerad dekor av vapen, baktill bladkartush med gravyr: Cura Fr: Willh Gebhard, Secret Cam Duc 1748. Höjd 18,5 cm, vikt 403 gram.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 606 - 2 141 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Proveniens

Carl Christian Erdmann, hertig af Württemberg-Oels. Blev riddare av Elefantorden 1737.

Rosenberg stpl nr. 1382.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31