560
606261

BÄGARE, icke identifierad mästarstämpel AM, Breslau 1746-1758.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Invändigt förgylld, tistelformad, på rund fot, livet med driven och sisellerad dekor av vapen, baktill bladkartush med gravyr: Cura Fr: Willh Gebhard, Secret Cam Duc 1748. Höjd 18,5 cm, vikt 403 gram.

Proveniens

Carl Christian Erdmann, hertig af Württemberg-Oels. Blev riddare av Elefantorden 1737.

Rosenberg stpl nr. 1382.