Invändigt svag förgyllning. Rund med rakt handtag av ebenholts. Locket med kälad kant och handtag i form av liggande kvist. Undertill lodangivelse 98 1/4 lo. Diameter 22 cm, vikt 1.256 gram.
Bruksslitage, handtaget skadat.
Modellen kallas i gamla bouppteckningar för "kastrull".