573
633654

Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1776. Karott med lock, rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris

Invändigt svag förgyllning. Rund med rakt handtag av ebenholts. Locket med kälad kant och handtag i form av liggande kvist. Undertill lodangivelse 98 1/4 lo. Diameter 22 cm, vikt 1.256 gram.

Bruksslitage, handtaget skadat.

Modellen kallas i gamla bouppteckningar för "kastrull".