579
611014

KAROTTER med lock och RECHEAU, ett par, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1829. Empire.

Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
6 540 - 7 850 EUR
6 840 - 8 210 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Invändigt förgyllda. Runda, släta, med rakt trähandtag. På locket kotteknopp i bladrosett. Réchaud med tre svängda räfflade ben på klo- och klotfötter, maskaron vid anfangen. Alla delar med stämplar. Diameter 24 cm, total höjd 34 cm, total vikt 4 840 gram.

Handtagets benknopp saknas.

Proveniens

Alliansvapen för Fredrik af Klercker, gift 1828 med Jeanette Charlotte Henriette Reuterskiöld.