582
616786

BÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1752.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Delvis förgylld, på räfflad fot. Dekor av vågband och stämplad bordyr, graverade initialer och datering. Höjd 17 cm, vikt 370 gram.