584
652400

BÄGARE med LOCK, av Jacob Johann Öhrmann, Reval (verksam 1775-1816).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Delvis förgylld. Urnformad, på rund fot, locket med uppsvängd knopp med blomma och bladsnitt. Livet med graverat vapen för friherrliga ätten von Unger-Sternberg, minnesgravyr samt initialer i bladkrans. Insidan av foten med datering 1795 samt lodangivelse 49 l. Höjd 26 cm, vikt 650 gram.

Lockkanten med buckla.

Proveniens

Friherrliga ätten von Unger-Sternberg, nr 54, se tab 107.