586
616723

SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, daterad i gravyren 1649, sannolikt Norge.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Förgylld. Konturerat skaft med odjurshuvud, bladet med graverad banddekor och vapensköld, initialer samt datering. Längd 15,5 cm, vikt 45 gram.

Slitage.