805
663958

RING, kallad "Karl XII:s ring", med antikslipade rubiner samt rosenslipade diamanter. Troligen tidigt 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Storlek 17.5/55. 18K guld

Förstärkt skena, nagg på stenar, slitna fattningar.

Proveniens

Enligt familjetraditionen var ringen en gåva från Karl XII till Axel Erik Roos (1684-1765) som utmärkte sig vid kalabaliken i Bender. Via hans dotter Hedvig Juliana kom ringen i ätten Ribbing af Kobergs ägo. Hennes barnbarn Conrad Ribbing gav på 1870-talet ringen som tack till professor Santessons fru efter livsviktig operation. Ringen och dess historia har sedan genom arv och gåva vårdats inom släkten fram till idag.