851
649330

KUDDAR, 1 par. Gobelängteknik. 47,5 x 51 cm vardera. Nordeuropa/Nederländerna 1600-talets andra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Polykroma bibliska scener i ovaler. Hörnornament av stora tulpaner och rosor.

En kudde: något slitage, något smutsig, smärre lagningar, bristningar och skador. En kudde: slitage, något smutsig, smärre lagningar, skador, hål. Senare bakstycken.

Tilläggslista

Proveniens: Vin- och grosshandlare Hilmer Åbergs samling, sålda på Bukowskis auktion 1928, auktion 267, katalognummer 428 och 429, avbildade plansch 12.

Proveniens

Vin- och grosshandlare Hilmer Åbergs samling, sålda på Bukowskis auktion 1928, auktion 267, katalognummer 428 och 429, avbildade plansch 12.

Jämför Saertryk af Fynske Minder, Fischer, Ernst: Sex flamskvävnader på Glorup, 1967.