Madeleine Pyk – en samling F769
869
611182

ANTIK TEKKE. 272,5 x 219,4 cm.

Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 900 EUR
1 530 - 2 180 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Röd botten med polykromt mönster av fyra rader stora göls och underornament. Bred röd huvudbård med fält med stiliserade blommor och små djur.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ett trampveck. Skadade sidor.

Proveniens

Man som var med att bygga Suezkanalen.