874
602170

SEMIANTIK TÄBRIS. 422,5 x 312 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med polykromt heratimönster. Bred röd huvudbård med stora palmett-, blom-, arabesk- och granatäppelrankor.

Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre skador, kortsidorna saknar några knutrader.

Proveniens

Chef för Boforskoncernen fick denna i 75-års present.