891
663440

Eugène Jansson

(Sverige, 1862-1915)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
560 000 SEK
Eugène Jansson
(Sverige, 1862-1915)

"Mot solnedgången"

Signerad Eugène Jansson. Utförd 1894. Duk 53 x 42 cm.

Proveniens

Tidigare i amanuens Elis Lublins samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 522, "Internationella Höstauktionen", 4 - 6 december 2001, kat nr 99.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Minnesutställning. Per Hasselberg, Eugène Jansson, Herman Norrman, Ernst Josephson", mars - april 1918, kat nr 52.

Nils G. Wollin, "Eugène Janssons måleri", SAK, 1920, upptagen i katalogen sid 168 under nummer 52.