90
636191

ROCK, siden. Höjd 108,5 cm. Kina, sen Qingdynasti (1644–1911).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris

Mörkblått siden med broderier i guldtråd och silke av blomstermedaljonger, fladdermöss, årstidsblommor och frukter. Nedtill vågor med pioner och det heliga berget. Ärmarna med gröna sidenband med polykroma broderier. Blått sidenfoder.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och bristningar. Fodret med skador.

Proveniens

Konstnärinnan Dorothy Ruhne-Sempinski (1908-1973). Ruhne-Sempinski for till Kina 1929 för att arbeta som sekreterare åt Frans August Larsson (kallad hertig Larsson) på dennes gård i Kalgan, nordväst om Beijing. Larsson verkade som missionär, handelsman och var god vän med Sven Hedin. Larsson bidrog som medlare i en konflikt mellan Kina och mongolerna. För sina tjänster blev han utnämnd till "Hertig av Mongoliet".
När Sven Hedin vintern 1929 besökte gården gav han en broderad rock till Dorothy Ruhne-Sempinski i julklapp.