908
556613

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
131 000 - 174 000 EUR
137 000 - 182 000 USD
Klubbat pris
1 450 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Brita" / "I konfektyrburken"

Signerad C.L. och daterad -94. Akvarell 49 x 34 cm.

Proveniens

Privat samling.

Konstnärsförbundet, Stockholm, 1895 (under titeln "I confityrburken").

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1894, sid 55 som nr 585.

Akvarellens motiv är taget i Carl Larssons dåvarande ateljé på Stora Glasbruksgatan i Stockholm. Konstnärens dotter Brita, som här är 1 år gammal, har tagits på bar gärning, sedan hon fallit för frestelsen att smaka på det söta innehållet i den burk hon alltjämt håller i handen. Att det rör sig om sylt framgår av den förtydligande påskriften på burkens lock där det ligger på golvet. När akvarellen ställdes ut på Konstnärsförbundets utställning i Stockholm år 1895 gick den också under benämningen ”I confityrburken”.

Den lilla bedårande busungen avbildas, på ett för Carl Larsson typiskt sätt, mot en realistisk fond där vi som betraktare kan identifiera delar av familjen Larssons särpräglat personliga möblemang. Tydligaste exemplet står att finna i den blåmålade barockstolen vilken redan figurerat i den i februari samma år utförda ”Ulf och Pontus” (ursprungligen målad på beställning av Pontus Fürstenberg, Göteborgs Konstmuseum) och sedermera kom att följa med familjen till hemmet i Sundborn.

Inte lika lätt att urskilja, men minst lika intressant är det hängskåp som skymtar fram i det övre högra hörnet. Skåpet, vilket härrörde från 1600-talet, hade införskaffats av Larsson i Stockholm samma år som akvarellen i fråga utfördes. För att ytterligare förhöja den ursprungliga höga reliefens verkan målade Larsson det med blank oljefärg i granna kulörer: grön bakgrund, röda beslagsornament samt ockrafärgat flätverk som omger röd-bruna kottar i hög relief.

Texten, fördelad på sex kartuscher, tar upp hustrun Karins flicknamn samt initialerna för parets sex barn, inkluderande lille Matts som föddes i november 1894 men dessvärre avled redan i januari påföljande år. Kompositionens djärva beskärning låter oss bara ana den dryga fjärdedel av skåpet som pryds av dess ”nya” datering ”Holmia (Stockholm) 1894”. Skåpets användningsområde förtydligades av Larsson genom följande humoristiska påskrift: ”Carl Larsson köpte detta gamla skåp för att deri lägga skräp o.a”.

Skåpet skulle året därpå återkomma i bakgrunden till en av Carl Larssons mest berömda akvareller: ”Brita och jag” (Göteborgs Konstmuseum) där det avbildas i näst intill sin fulla prakt. I början av 1900-talet placerades skåpet i det s.k. ”gammelrummet” i Sundborn där det hänger kvar än i våra dagar.

Motivet skulle komma att reproduceras i publikationen "De mina. Gammalt krafs af C.L." vilken publicerades påföljande år 1895. Huruvida förgrundens svarta katt varit delaktig i Britas "illgärning" eller enkom tvättar tassen som en del av dess gängse hygien får lämnas åt envar att gissa sig till.....

Formgivare