936
661872

Ida Gisiko-Spärck

(Sverige, 1859-1940)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
Ida Gisiko-Spärck
(Sverige, 1859-1940)

Blommande fruktträd

Signerad Ida Gisiko och daterad Paris -89. Duk 98 x 148 cm.

Ida Gisiko (senare gift Spärck), tillhörde den generation av våra svenska konstnärer som åkte till Paris för att studera och inspireras av det nya friluftsmåleriet som utmanade gällande konventioner och akademin. Med sina generationskamrater åkte hon även ut till Grez där hon utförde liknande motiv som det aktuella katalognumret.

Hanna Rönnberg, en av Gisikos-Spärcks konstnärsvänner i Paris, har i sin bok "Konstnärsliv i slutet av 1880-talet" skrivit:

”I ett hotell, snett mot den [sic] stora ateljékomplexen Arago 65, bodde Ida Gisiko, en av mina kamrater från akademien i Stockholm. Hon brukade ibland, när hon ville vila sig från alla de många landsmännen vid Arago, komma upp till Elin Danielson och mig på Bytten. Hon hade sitt målarskrin med sig och stannade några dagar och målade skisser i gränderna uppe på Montmartre. Både mitt rum och min stora franska säng räckte väl till för oss båda, vi beställde mat i vårt borgerliga kök, åto i vår lilla matsal, kokade kaffe och té och hade det riktigt trivsamt”.

När hon återvände till Sverige begav hon sig till Åland och anslöt sig till Önningebykolonin som verkade i Önningeby i Jomala mellan 1886 och 1914. Den konst man skapade där var friluftsmåleri med inspiration från Paris och Skagen, en sorts svensk-finsk motsvarighet till Skagenkolonin.